V článku bankovní účet a šeky v USA, který jsem psal pro portál JsiLepší.cz už jsem trochu nakousl rozdíly mezi Českem, Anglií a Spojenými státy, co se týká bankovnictví. V tomto článku bych rád uvedl své další postřehy.
Banky v ČR
V České republice mám zkušenosti s mnoha bankami. Nejhorší klientský servis nabízí asi Poštovní spořitelna, když všechno vyřizujete přímo na poště přes ošklivou přepážku. Navíc má tato divize ČSOB jedny z nejvyšších poplatků. Výhodou je samozřejmě spousta poboček, které upřednostňují starší lidé.
Naopak nejprofesionálněji na mě působí Komerční banka. Bohužel se musíte většinou objednat, aby si na vás udělal váš bankéř čas. Lze to však udělat online skrz internetové bankovnictví a je dobré, že když chcete, tak máte stále svého stálého bankéře.
U Fio to sice není žádný luxusní klientský servis, ale za to je tam vždy všechno vyřízeno velice rychle a prakticky. A oproti ostatním bankám bez skrytých poplatků – tedy většinou žádných poplatků. Fio je pořád moje banka číslo jedna, i když rozdávat úvěry jsou oproti větším bankám opatrní.
Banky ve Velké británii
V UK nemáte šanci si založit účet, pokud nezískáte National security number (číslo sociálního zabezpečení). Na tohle číslo se čeká cca měsíc a musíte o něj požádat v Job centru (britském úřadu práce). Takže abyste si otevřeli bankovní účet ve Spojeném království, tak tam musíte alespoň měsíc žít, protože na jinou než britskou adresu vám toto číslo nepošlou. Tím se samozřejmě komplikuje spousta věcí. Musíte si najít někoho, na koho vám bude první týdny chodit výplata. Peníze se tam posílají na účet stejně jako jsme zvyklí v Česku.
Obešel jsem asi 5 bank a ve všech mě vítal chodící bankéř s tabletem. Bez objednání jste bez šance a čekací doba může být i několik týdnů, pokud přes den pracujete. Z bank bych doporučil Barclays a HSBC.
Banky v USA
V USA je zvykem všechno řešit přes šeky, takže je to pěkná otrava. Například nájem platíte papírovým šekem, který musíte vytvořit v bance a výplata vám přijde papírový šek, který buď nafotíte přes mobilní aplikaci a nebo si uděláte výlet do banky.
Z Česka a z Anglie si však USA bere to nejlepší. Samozřejmě vás hned u vchodu vítá bankéř tak jako v Anglii, ale není potřeba se dopředu objednávat. Je to možné, ale asi z 10 návštěv se mi ani jednou nestalo, že by to bylo nutné. Účet vám založí jen na základě pasu a druhého dokladu (tj. občanky nebo českého řidičáku). Číslo sociálního zabezpečení sice chtějí dodatečně dodat, pokud žádáte o úvěr, ale pro běžný účet není nezbytnou podmínkou. Z bank můžu doporučit Wells Fargo, ale určitě neprohloupíte ani u Bank of America či Capital one.
Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektů EkoKing.cz, NEdaním.cz a JsiLepší.cz
Doporučuji také:
Bankéři a finanční poradci
TransferWise – Nejlevnější převod do zahraničí
Příspěvek Srovnání: Banky v USA, Británii a České republice pochází z Ekoking.cz